ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътЗабравеният градИзбор на редактораКварталиКултураМненияНовини

Кой е живял преди век в подготвената за събаряне красива къща на „Авксентий Велешки”

Представители на общо седем фамилии са били наследници на подготвената за събаряне красива стара къща на улица „Авксентий Велешки“ №4. Сградата, която се намира върху много голям и изключително апетитен имот в самото сърце на града, ще бъде бутната за реализиране на инвеститорски намерения съвсем законно, тъй като към днешна дата няма статут на недвижима културна ценност. Единственият ангажимент на бъдещия строител към настоящия момент е да извика археолози на място при начало на изкопни дейности, тъй като парцелът попада в Западна охранителна зона на групова недвижима културна ценност „Историческа зона Филипопол- Тримонциум- Пловдив“.

Още една красива вековна къща отива в историята

Ситуацията можеше да бъде различна, ако бе официално влязла в сила проведената териториална програма на НИНКН за обогатяване на списъка с обектите под защита в града. Малката над 100-годишна къща попадна в нея и имаше потенциален шанс да получи защита, но няма заключителен акт за даване на статут за паметник на културата на постройката. На 1 февруари тази година от Националния институт за недвижимо културно наследство са информирали множеството наследници на сградата, че върви производство по реда на Закона на културното наследство, свързано със собствеността им, но до финализирането му така и не се стигна. Според териториалната програма обектът има наличие на висока научна и културна стойност. Пътят до финала на процедурата обаче не бе извървян и тази стойност не е защитена със статут и сградата може да бъде бутната. Още повече, че според новоприетия Общ устройствен план, имотът там е предвиден за ново застрояване, като същият ОУП е одобрен в този си вид от НИНКН и Министерството на културата.

Наследници в имота към февруари тази година са Велчеви, Четрокови, Влайкови, Ликоманови, Велеви, Балабанови и Говедарови. Под тепето попадна на документ от 1928г., свързан с последната фамилия. На него седи името на Костадин Савов Говедаров, който е живял в къщата точно преди век. Документът е членска карта от 1928г. на Българска национална спортна федерация. От нея става ясно, че Говедаров е член на спортен клуб „Христо Ботев“. Става въпрос за футболния „Ботев“, като на картата има печат и отбора с годината на основаването му- 1912г. От проверка установихме, че Костадин Савов Говедаров не само е бил член на спортен клуб „Христо Ботев“, но е бил един от легендарния състав, който през 1920г. печели неофициалното футболно първенство на Пловдив. Той е съотборник на имена като Никола Щерев- Старика, Петър Генов-Перикото, Кирил Денев- Миндела и др.

От членската карта на Костадин Савов Говедаров в Българска национална спортна федерация разбираме и една от основните привилегии за притежателя й- да ползваш 30% намаление при пътуване в железниците.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

3 коментари

  1. Критерият за ценност е такъв – колкото по-старо, толкова по-ценно. Така и мозъка не си претоварваш с мислене. Например останки от глинена пещ, тръба от римска канализация, основи на изчезнала сграда. Около Пощата събориха цял квартал с къщи като по Иван Вазов, имаше идея да съборят всичко по Главната, та да се види каквото е оцеляло от Римския стадион, но там все пак магазини, банка, не мина.

  2. Нямат край безумията на хората! Не мога да повярвам, че толкова много хора представители на цели седем фамилии са толкова не образовани, че да не разбират значението на историята за нормалното бъдеще на хората!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина